Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
HIGH SCHOOL BASKETBALL PLAYOFFS

HIGH SCHOOL BASKETBALL PLAYOFFS

  • 0
{{featured_button_text}}

Tuesday's games

NCHSAA

Full pairings at NCHSAA.org.

First round

BOYS

Class 4-A West

No. 12 Glenn (9-2) at No. 5 Page (12-2), 7 p.m.

No. 13 Charlotte Myers Park (5-2) at No. 4 Reynolds (11-1), 6 p.m.

No. 11 Grimsley (10-2) at No. 6 Cary Panther Creek (12-1), 7:30 p.m.

Class 3-A West

No. 13 Dudley (7-5) at No. 4 Boiling Springs Crest (13-1), 7 p.m.

No. 11 Charlotte Catholic (11-2) at No. 6 Mount Tabor (11-2), 6 p.m.

Class 3-A East

No. 9 East Wake (12-2) at No. 8 Eastern Guilford (10-1), 7 p.m.

No. 10 Northern Guilford (14-0) at No. 7 East Chapel Hill (8-4), 7 p.m.

Class 2-A West

No. 9 Atkins (12-1) at No. 8 West Stanly (11-1). 6:30 p.m.

No. 14 Forbush (9-3) at No. 3 North Lincoln (12-2)

No. 11 East Lincoln (11-3) at No. 6 North Davidson (11-0), 7 p.m.

Class 2-A East

No. 12 Red Springs (7-4) at No. 5 Reidsville (10-1), 6:30 p.m.

No. 10 Morehead (8-5) at No. 7 St. Pauls (13-1), 7 p.m.

Class 1-A West

No. 11 Huntersville Christ the King (10-3) at No. 6 Mount Airy (11-3)

No. 15 Winston-Salem Prep (8-6) at No. 2 Hayesville (14-0), 6 p.m.

GIRLS

Class 4-A West

No. 12 Charlotte Independence (5-2) at No. 5 Northwest Guilford (12-1), 6 p.m.

No. 13 Ragsdale (11-3) at No. 4 East Forsyth (12-1), 6 p.m.

No. 15 West Forsyth (10-3) at No. 2 South Caldwell (6-6), 6 p.m.

Class 3-A West

No. 10 Charlotte Catholic (10-3) at No. 7 Dudley (11-0), 5:30 p.m.

No. 15 Southwest Guilford (8-2) at No. 2 Enka (13-1), 6 p.m.

Class 3-A East

No. 11 Southeast Guilford (6-5) at No. 6 Rocky Mount (10-0), 6 p.m.

No. 15 Northern Guilford (12-1) at No. 2 Greenville D.H. Conley (11-0), 6 p.m.

Class 2-A West

No. 16 Ledford (11-3) at No. 1 West Stokes (11-0)

No. 12 North Davidson (10-2) at No. 5 Claremont Bunker Hill (7-0), 7 p.m.

No. 10 North Surry (9-3) at No. 7 West Wilkes (11-0)

Class 2-A East

No. 15 North Lenoir (9-1) at No. 2 McMichael (4-8), 6 p.m.

No. 13 Wheatmore (10-3) at No. 4 Reidsville (5-4), 5 p.m.

Class 1-A West

No. 16 Clover Garden (12-2) at No. 1 East Surry (14-0)

No. 15 Bishop McGuinness (8-4) at No. 2 Bessemer City (8-4), 6 p.m.

NCISAA

Full pairings at NCISAA.org.

Semifinals

BOYS

Class 4-A

Concord Cannon School (25-5) at Greensboro Day (24-5), 5:30 p.m.

Class 3-A

Asheville Christian (9-16) at High Point Christian (16-9), 7 p.m.

GIRLS

Class 4-A

Greensboro Day (16-5) at Concord Cannon School (18-5), 5:30 p.m.

Class 3-A

Concord Academy (16-2) at High Point Christian (20-2), 5 p.m.

Contact Joe Sirera at 336-373-7034, and follow @JoeSireraSports on Twitter.

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Recommended for you

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News