Skip to main contentSkip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit

High school playoff scoreboard

  • 0
HSExtra-sports.jpg

NCHSAA

Area teams

BASEBALL

Third round

Tuesday's games

CLASS 4-A

No. 28 Ragsdale (16-10) at No. 13 West Forsyth (24-5), 6 p.m.

No. 14 Reagan (21-6) at No. 11 Charlotte Myers Park (21-4), 6 p.m.

SOFTBALL

Third round

Tuesday's games

CLASS 4-A

No. 5 East Forsyth (23-1) at No. 4 Mooresville (21-4), 6 p.m.

No. 6 Northwest Guilford (22-5) at No. 3 Waxhaw Marvin Ridge (18-2), 6 p.m.

CLASS 3-A

No. 6 Rockingham County (24-2) at No. 3 North Buncombe (21-1), 6 p.m.

No. 10 North Davidson (18-6) at No. 2 Boiling Springs Crest (23-2), 6 p.m.

CLASS 2-A

No. 13 McMichael (21-6) at No. 5 West Stokes (18-4-1), 6 p.m.

No. 23 Morehead (16-8) at No. 2 West Stanly (23-4), 6:30 p.m.

BOYS LACROSSE

CLASS 3-A/2-A/1-A

West regional championship

Tuesday's game

CLASS 3-A/2-A/1-A

No. 2 Bishop McGuinness (18-4) at No. 1 Lake Norman Charter (17-3), 7 p.m.

GIRLS LACROSSE

West regional championship

Tuesday's game

No. 3 Northwest Guilford (18-1) at No. 1 Charlotte Catholic (20-3), 6:30 p.m.

GIRLS SOCCER

First round

Monday's games

CLASS 4-A

No. 25 Southwest Guilford (13-11-0) at No. 8 Watauga (15-3-0)

No. 24 Ragsdale (12-8-0) at No. 9 Charlotte Independence (16-1-1)

No. 28 Huntersville Hopewell (13-7-1) at No. 5 Northwest Guilford (16-2-2), 6 p.m.

No. 21 East Forsyth (12-5-3) at No. 12 Page (14-4-2)

No. 30 Reagan (10-9-1) at No. 3 Cornelius Hough (19-1-1), 6:30 p.m.

No. 19 Grimsley (13-6-3) at No. 14 Concord Cox Mill (13-6-1)

No. 22 Asheville Reynolds (13-5-3) at No. 11 Northern Guilford (15-3-2)

No. 26 Mooresville (8-7-1) at No. 7 West Forsyth (15-5-1), 6 p.m.

CLASS 3-A

No. 25 Oak Grove (8-9-0) at No. 8 Enka (10-9-1)

No. 27 Central Cabarrus (9-10-0) at No. 6 North Davidson (14-4-3)

No. 22 Rockingham County (14-3-1) at No. 11 Northwest Cabarrus (14-4-0), 6 p.m.

No. 26 Ledford (10-9-3) at No. 7 Atkins (14-1-3)

CLASS 2-A

No. 17 Denver Lincoln Charter (8-6-2) at No. 16 McMichael (8-5-1), 6 p.m.

No. 25 North Forsyth (6-4-0) at No. 8 Madison (15-2-1)

CLASS 1-A

No. 21 South Davidson (5-10-0) at No. 12 N.C. Leadership Academy (11-3-1)

No. 19 Carver (8-6-0) at No. 14 Cornerstone Charter (12-5-1)

No. 31 Cashiers Blue Ridge Early College (4-9-1) at No. 2 Bishop McGuinness (15-4-0), 5 p.m.

NCISAA

Area teams

BASEBALL

Semifinals

Tuesday's games

CLASS 3-A

No. 3 High Point Christian (23-8) at No. 2 Charlotte Hickory Grove Christian (14-10-1), 4:30 p.m.

CLASS 2-A

No. 2 (West) Westchester (16-4) at No. 1 (East) Goldsboro Wayne Country Day (24-4), 4:30 p.m.

BOYS LACROSSE

DIVISION II

Semifinal

Tuesday's game

No. 4 Asheville School (7-8) at No. 1 Forsyth Country Day (11-3), 7 p.m.

GIRLS LACROSSE

DIVISION II

Semifinal

Tuesday's game

No. 3 Fayetteville Academy (11-2) at No. 2 Forsyth Country Day (12-4), 5 p.m.

GIRLS SOCCER

CLASS 3-A

Semifinal

Tuesday's match

No. 6 Cary Christian (11-6-0) at No. 2 Forsyth Country Day (15-0-1), 4 p.m.

SOFTBALL

CLASS 3-A

Semifinal

Tuesday's game

No. 5 Fayetteville Christian (7-8) vs. No. 1 High Point Christian (13-6-1) at Wallburg Baptist Church, 5 p.m.

BOYS TENNIS

Monday's matches

Quarterfinals

DIVISION I

No. 5 Matthews Carmel Christian (14-3) at No. 4 Greensboro Day (14-6), 3 p.m.

DIVISION III

No. 8 Westchester (6-7) at No. 1 Rocky Mount Academy (14-3), 2 p.m.

Semifinal

Tuesday's match

DIVISION II

No. 5 Calvary Day (8-7) at No. 1 Forsyth Country Day (14-3), 3 p.m.

Contact Joe Sirera at 336-373-7034, and follow @JoeSireraSports on Twitter.

0 Comments

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Recommended for you

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News

News Alert